بسته بندی آسپتیک از نگاهی متفاوت؛ کمی بیشتر درباره آسپتیک بدانیم
بسته بندی آسپتیک از نگاهی متفاوت| کمی بیشتر درباره آسپتیک بدانیم
19 آذر 1399
شناخت انواع بطری های پلاستیکی
دنیای رنگارنگ بطری های پلاستیکی بررسی انواع بطری ها
3 دی 1399
Show all
اشتباهات بسته بندی

اشتباهات رایج در بسته بندی که باید از آن ها اجتناب کنید

بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش است و به همین دلیل، تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد. طراحی جلد محصول، مشخصات آن، نحوه عکس‌برداری از محصول و جنس بسته‌بندی در کسب رضایت و جلب توجه مشتری تاثیر بسزایی دارد. بنابراین، اگر محصولی باکیفیت اما در یک بسته‌بندی نامطلوب ارائه کنید، علاوه بر کاهش مشتری، درآمد و سود خود را از دست می‌دهید. جای تعجب هم ندارد که علت این مساله چه می‌تواند باشد!

اولین چیزی که باعث جلب توجه مشتری می‌شود، بسته‌بندی محصول است؛ هر چقدر این بخش جذاب‌تر باشد، مشتری بیشتر به امر خرید ترغیب می‌شود. بسته بندی جذاب مناطقی از مغز را تحریک می‌کند که به آن سامانه پاداش مغز می‌گویند. با تحریک این قسمت امر خرید تسهیل شده و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. حال اگر طراحی بسته بندی آنچنان مناسب نباشد، بخش‌هایی از مغز که در ارتباط با احساسات منفی است تحریک شده و فرد از خرید اجتناب می‌کند.

همین حالا، یک سوال از خودتان بپرسید؛ آیا شما وقت و هزینه خود را صرف خرید کالا یا محصولی می‌کنید که حس منفی به شما بدهد یا حس مثبتی به ذهنتان القا کند؟ مطمئنا پاسخ شما گزینه دوم است. هیچکس دوست ندارد برای خرید جنس نامرغوب و بی‌اصالت، پول پرداخت کند. برای نشان دادن اصالت و کیفیت محصولتان باید از بسته بندی خلاقانه استفاده کنید؛ به عبارت دیگر، بسته‌بندی محصول پلی بین شما و خریدار است. خریدار قبل از تعامل با محصول ابتدا جلد و بسته خارجی آن را می‌بیند و نسبت به محتویات آن قضاوت می‌کند. جالب است بدانید، محصول باکیفیت با بسته‌بندی مرغوب تعریف می‌شود؛ پس نقش بسته‌بندی در فروش محصول، انکار ناپذیر است. اجازه ندهید، طراحی غیرخلاقانه بسته‌بندی فروش و درآمد شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این مطلب، می‌خواهیم درباره 5 اشتباه رایج بسته‌بندی محصولات مختلف در بین تولید کنندگان صحبت کنیم. اگر دوست دارید در این زمینه بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اشتباه اول بخش های بیهوده در تولید بسته بندی

اشتباهات در بسته بندی 1

برای اغلب افراد پیش آمده است که بعد از خرید محصول و انتقال آن به منزل، حین باز کردن بسته‌بندی متوجه شده‌اند که بسیاری از قسمت‌های بسته خارجی محصول به هیچ عنوان کارایی ندارد. این قسمت‌ها غیرضروری و صرفا زباله هستند؛ خریدار دوست ندارد که زباله اضافی خریداری کند به ویژه در شرایط فعلی که تقریبا همه مردم از صدمات و آسیب‌هایی که زباله و دفع آن به محیط زیست وارد می‌کند، آگاه هستند. شاید فرد تولید کننده در نظر دارد به کمک چنین شیوه‌ای به مخاطب نشان دهد که چقدر برای وی ارزش قائل است اما پیشنهاد می‌کنیم شما از این روش استفاده نکنید.

در سال 2017 یک تحقیقی توسط Cone Communications انجام شد که نتایج جالبی به همراه داشت. گزیده این نتایج را در زیر به اشتراک می‌گذاریم:

·       88 درصد مصرف کنندگان نسبت به شرکتی که دغدغه‌های محیط زیستی دارد و از مسائل اجتماعی آگاه است، وفادارتر هستند تا تولید کنندگانی که هیچ دغدغه زیست محیطی ندارند.

·       87 مصرف کنندگان تمایل دارند محصولات پایدار و دوست‌دار محیط زیست خریداری کنند.

·       92 درصد مصرف کنندگان اعتماد بیشتری به شرکت‌های حامی محیط زیست دارند.

براساس آمار و ارقام بالا، حتما متوجه شده‌اید که دنیای فعلی دیگر جای هدر دادن منابع و بسته‌بندی بدون کارایی نیست. طراحی بسته بندی و جلد محصول، بخشی از هویت شما است و مخاطب به راحتی آن را درک می‌کند. اگر ارتباط خوبی بین مشتری و بسته‌بندی ایجاد نشود، برند و هویت تجاری شما در ذهن مخاطب ماندگار نخواهد بود. نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

·       اندازه بسته‌بندی باید مناسب و متناسب با محصول باشد.

·       از اجناس پایدار استفاده کنید.

·       سفارش طراحی بسته بندی و برون‌سپاری آن، گزینه خیلی خوبی است.

·       استراتژی بسته‌بندی پایدار خود را به مشتری توضیح دهید و آن‌ها را در جریان بگذارید.

 

اشتباه دوم در بسته بندی

اشتباه دوم شیوه غلط در ارائه و پرزنت محصول

بعضی از بسته‌بندی‌ها به دنبال القا محصول بیشتر به مشتری هستند در حالی که این طور نیست؛ یعنی تولید کننده به نحوی بسته را طراحی می‌کند که مقدار محصول بیشتر از آن چیزی که هست، به نظر برسد. برخی افراد فکر می‌کنند چنین روشی برای گمراه کردن مشتری باعث افزایش فروش و درآمد آن‌ها می‌شود اما در طولانی مدت چطور؟ آیا این روش باز هم جواب می‌دهد؟ پرداختن به این موضوع که استفاده از چنین روشی تنها برای کسب درآمد بیشتر است، صورت مساله را پاک نمی‌کند. باید با خودمان صادق باشیم؛ این عمل کلاهبرداری است و نتیجه‌ای جز از بین رفتن اعتماد خریدار در پی نخواهد داشت.

 

با استفاده از این شیوه اعتبار خود را لکه‌دار نکنید چون بعید به نظر می‌رسد که بتوانید دوباره آن را در ذهن مشتری زنده کنید. همچنین، امکان شکایت از تولید کننده برای استفاده از بسته‌بندی غیرواقعی وجود دارد اما مهم‌ترین بخش همان دروغ‌گویی و کلاهبرداری از مشتری است که نباید اتفاق بیفتد. نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

 • با مشتری صادق باشید.
 • با ارائه محصول باکیفیت و اصیل، تجربه کاربری بهتری به خریدار هدیه کنید.
 • انتظارات کاربر را در حد استاندارد و واقع‌بینانه نگه دارید.
 • طراحی بسته بندی مناسب برای کاربر شما رضایت‌بخش است؛ از این مهم غافل نشوید.
 • اگر محصول شما باب میل مشتری باشد، دیگر نیازی به استفاده از هیچ شیوه غیرمعقول و نادرستی نیست. به جای استفاده از چنین شیوه‌هایی، روی کیفیت محصول کار کنید.

 

اشتباه سوم خطاهای روی بسته بندی

 

حرفه‌ای بودن بسته‌بندی محصول، بخشی از اعتماد کاربر و مخاطب نسبت به برند شما را تضمین می‌کند؛ بنابراین، داشتن غلط املایی و نگارشی روی بسته‌بندی به هیچ عنوان کار درستی نیست. بازبینی چندباره و برطرف کردن کوچک‌ترین مشکلات نگارشی در دید مخاطب تاثیر مثبت زیادی دارد. اگر خطای نگارشی شما در فضای اینترنت پخش شود، از بین بردن آن کار راحتی نیست چون در هر ثانیه به دست میلیون‌ها نفر می‌رسد. نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

 • در فرآیند عرضه نباید عجله کنید. به دقت همه چیز را چندین بار بررسی کرده و سپس فرآیند عرضه را آغاز کنید.
 • شعار حک شده روی بسته‌بندی را بارها بخوانید تا از مناسب و دقیق بودن آن مطمئن شوید.
 • برگزاری یک تست در بین چند نفر از اعضای شرکت برای خوانش بخش‌های مختلف و بررسی بسته‌بندی از نگاه آن‌ها هم پیشنهاد خوبی است.

اشتباه چهارم بسته بندی راحت باز نمی شود

اشتباه چهارم در بسته بندی

انسان به طور فطری سهولت و آسان بودن همه چیز را دوست دارد؛ بنابراین نباید بسته‌بندی سخت و پیچیده در اختیار وی قرار دهید. درب بسته باید به آسانی و با کمترین میزان انرژی باز شود. بعضی از شرکت‌ها به جای رعایت این قانون در صدد سخت‌تر کردن فرآیند گشایش و باز کردن بسته هستند. این مسائل تجربه خوبی به کاربر هدیه نمی‌کنند و در مقابل، انرژی منقی را به حداکثر می‌رسانند.

شما برای یک محصولی که هیچ راهی برای استفاده و بهره‌برداری ندارد پول پرداخت می‌کنید؟ پس مشتری هم دقیقا همین طور است! او برای عملکرد خوب پول می‌پردازد. این عوامل را در نظر داشته باشید و سعی کنید به مرور و براساس تجربیات مشتریان آن‌ها را اصلاح کنید. نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

 • بسته‌بندی باید از محصول محافظت کند اما نیازی نیست که آن را از دست مشتری در امان نگه دارد! این مورد را فراموش نکنید.
 • قبل از عرضه بسته به بازار، ابتدا آن را طی چند مرحله آزمایش کنید تا از استاندارد بودن آن مطمئن شوید.

اشتباه پنجم کپی برداری از سایر برندها

اشتباه پنجم در یسته بندی

اصالت و خاص بودن بسته‌بندی در نظر مشتری خیلی مهم است. جالب است بدانید، خریداران نسبت به چنین مواردی به شدت باهوش هستند. آن‌ها نسخه کپی و غیراصل را به خوبی تشخیص می‌دهند. برای ارائه محصول منحصر به فرد باید طراحی بسته بندی هم خاص و براساس ویژگی‌های محصول باشد. یک مورد مهم دیگری هم در این رابطه وجود دارد؛ اگر بسته‌بندی شما از نظر ترکیب و رنگ به سایر رقبا نزدیک باشد، مشتری به اشتباه محصولات آن‌ها را انتخاب می‌کند. پس تمام تبلیغات و هزینه‌های معرفی محصول از طرف شما سوخت می‌شود. نسبت به موارد زیر هوشیار باشید:

 • طراحی بسته بندی به روش خاص محصول، آن را در ذهن مشتری برجسته‌تر نشان می‌دهد و ماندگاری برند را تا حدی تضمین می‌کند.
 • لطفا از سایر رقبا الهام نگیرید و بسته‌بندی را کاملا شخصی‌سازی شده طراحی کنید.

سخن پایانی

در این مطلب، درباره اشتباهات رایج در طراحی بسته بندی صحبت کردیم. برای ایجاد تاثیر مثبت در ذهن مشتری و کاربر باید به این نکات دقت کنید. خریداران عصر حاضر بسیار باهوش و دقیق هستند. ظرافت‌های جزئی و پیش پا افتاده از نظر شما و سایر تولید کننده‌ها در چشم مشتری پررنگ است؛ بنابراین، نسبت به ارائه بسته‌بندی باکیفیت هوشیار باشید.

 

 

 

اشتباهات رایج در بسته بندی

در این مقاله جواب سوالات زیر را پیدا کنید، کامنت بزاریدT سوالات خودرا زیر این پست  بپرسید تا ما به شما پاسخ دهیم .

 1. اشتباهات رایج در طراحی بسته بندی چیست؟
 2. در طراحی بسته بندی به چه مواردی دقت کنیم؟
 3. ارتباط بین تجربه کاربر و طراحی بسته بندی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5