بطری های پت pet
دنیای رنگارنگ بطری های پلاستیکی|بررسی بطری های pet
12 آذر 1399
بسته بندی آسپتیک از نگاهی متفاوت؛ کمی بیشتر درباره آسپتیک بدانیم
بسته بندی آسپتیک از نگاهی متفاوت| کمی بیشتر درباره آسپتیک بدانیم
19 آذر 1399

ساخته شدن اولین بطری 100 درصد کاغذی دنیا به دست کوکاکولا

coca cola working on first paper bottle

کوکاکولا در حال کار کردن روی پروژه ساخت نوعی بطری است که 100 درصد از کاغذ ساخته شده و به زودی از آن رونمایی می‌شود؛ این پروژه در وهله اول در دسته ‌بندی فناوری‌های نوین قرار می ‌گیرد که به برند کوکاکولا کمک می ‌کند یک قدم به هدف خود یعنی جهانی عاری از زباله، نزدیکتر شود. دنیایی را تصور کنید که در آن هر بسته ‌بندی و پکیجی که تولید شده و به فروش می‌رسد، دوباره به صنعت تولید بر می ‌گردد و فرآیند بازیافت خود را طی می‌کند. به این ترتیب ما به جهانی بدون زباله دست می‌یابیم؛ چون تمام بسته ‌بندی‌ها وارد چرخه بازیافت می‌شوند و بار دیگر برای تولید بسته ‌بندی جدید مورد استفاده قرار می ‎گیرند.

هدف کوکاکولا این است که تا سال 2030 هر بطری یا قوطی فروخته شده را دوباره جمع ‌آوری و بازیافت کند؛ به این ترتیب، در استفاده از منابع اولیه دست نخورده صرفه‌جویی می‌شود. برای رسیدن به این هدف، کوکاکولا اعلام کرده است که در تولید بسته‌های جدید فقط از مواد 100 درصد بازیافت ‌پذیر استفاده خواهد کرد.

برای تحقق این هدف یعنی رسیدن به جهانی عاری از پسماند، باید در بخش‌های مختلف تحقیق و توسعه سرمایه ‌گذاری شود؛ مانند فناوری‌ های نوین، تحقیق و جستجو درباره این فناوری‌ها. در همین راستا، مشارکت و همکاری بخش‌های مختلف ضروری به نظر می‌رسد. برای محقق شدن هدف کوکاکولا و رسیدن به جهانی بدون زباله، باید جمع‌آوری و بازیافت بسته‌ بندی‌ها به طرز صحیحی انجام گیرد؛ به همین خاطر باید در طراحی ظاهر بسته‌ها این هدف لحاظ شود تا انجام مراحل قبلی با سهولت بیشتری همراه باشد.

برند کوکاکولا در مسیر ساخت اولین بطری کاغذی دنیا، با شرکت پابوکو و سه شرکت دیگر همکاری می‌کند. محققان این طرح می ‌گویند که نسخه اولیه آن ساخته شده است که می‌تواند برای رسیدن به نسخه ‌های باکیفیت ‌تر برای تولید انبوه و در نهایت، تحقق هدف جهانی بدون زباله به آن‌ها کمک کند.

Stijn Franssen مدیر بخش نوآوری و توسعه بسته ‌بندی که در حال کار کردن روی این پروژه است، در ارتباط با این موضوع می ‌گوید:« هدف ما ساخت یک بطری کاغذی مانند هر کاغذ دیگری است که بتوان به راحتی آن را بازیافت کرد و دوباره در چرخه تولید مورد استفاده قرار دارد؛ نمونه اولیه این طرح، ما را در رسیدن به چنین هدفی یاری خواهد کرد. طراحی چنین بسته‌ بندی و پکیجی آن هم از جنس کاغذ می ‌تواند فرصت‌ها و ایده‌های جدیدی را به سمت دنیای بسته ‌بندی سوق دهد. ما مطمئن هستیم که بسته ‌بندی کاغذی می ‌تواند نقش مهمی در آینده جهان و کاهش زباله ایفا کند.»

برای رسیدن به ساختار یک بطری 100 درصد کاغذی، راه درازی در پیش است؛ چرا که نسخه اولیه این نوع بسته ‌بندی در ترکیبات خود هنوز مقداری پلاستیک دارد تا استحکام لازم را برای حمل نوشیدنی و مایعات به دست آورد.

Stijn در ادامه می‌گوید:« نمونه اولیه ساخته شده در ارتباط با این هدف، دارای یک پوسته کاغذی، یک لایه پلاستیکی به عنوان عایق داخلی است. پلاستیک استفاده شده در این نسخه، 100 درصد بازیافت ‌پذیر بوده و دوباره در چرخه تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که پیشتر هم اشاره کردم، هدف اصلی ما تولید بطری 100 درصد کاغذی است تا بتوانیم به راحتی آن را بازیافت و در چرخه تولید مجددا استفاده کنیم. مرحله بعدی، پیدا کردن روشی مناسب برای جایگزین کردن لایه پلاستیکی عایق است تا آن را به کلی از بطری حذف و به جای آن از کاغذ استفاده کنیم.»

 

مانند تمام بسته‌بندی‌ های دیگری که در حال حاضر تولید شده و به بازار عرضه می ‌شوند، بطری‌ های کاغذی هم باید از اصول و استانداردهای مختلف مانند ایمنی، کیفیت بالای مواد اولیه و مواردی از این دست، پیروی کنند؛ چون بطری حاوی مواد غذایی و نوشیدنی‌ هایی است که باید به دست مصرف‌ کننده برسد. در همین راستا، نسخه اولیه تولید شده توسط گروه تولیدکننده مدام در حال آزمایش در آزمایشگاه‌ های مجهز است تا موارد زیر ارزیابی شوند:

  • این بطری در یخچال چقدر استحکام دارد؟
  • میزان عایق بودن بطری در قابل عوامل بیرونی و همچنین محافظت از محتویات داخل آن چقدر است؟

Stijn در ادامه اضافه کرد:« همچنین، ما در حال تحقیق پیرامون رفتار مشتریان و نحوه تعامل مصرف ‌کننده با این نوع از بسته ‌بندی هستیم تا بتوانیم واکنش وی را نسبت به این فناوری پیشبینی کنیم. موضوعاتی جانبی مانند مکان و زمان فروش یا نحوه بازیافت به طور کامل مشخص شده‌اند؛ اما مساله اصلی خود بسته ‌بندی است که باید از همه ابعاد مورد بررسی قرار گیرد تا در نهایت، با در نظر گرفتن تمام موارد ذکرشده یک بسته ‌بندی ایده‌آل به دست مشتری برسد.»

Stijn به عنوان مدیر گروه تحقیقات این فناوری امیدوار است که به مرور زمان و با توسعه فناوری در شاخه‌های مختلف این هدف، یعنی ساخت بطری 100 درصد کاغذی محقق می‌شود. فناوری بسته‌ بندی 100 کاغذی برای بطری‌های نوشیدنی کوکاکولا می ‌تواند برای طیف وسیعی از نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری چشم‌ اندازی جدید برای صنعت تولید و بسته‌ بندی به ارمغان می‌آورد تا شاهد کاهش زباله و در نهایت جهانی بدون پسماند باشیم.

مقایسه جذاب بطری های پلاستیکی و محصولات تتراپکی

مطالعه بیشتر